Arkitektkontor från hela världen vill rita Sveriges nya skyskrapa

av Boxtoppen
Ola Serneke och Alban Herlitz med tävlingsbidrag

Ola Serneke och Alban Herlitz med tävlingsbidrag


 – Det kommer att bli ett tufft arbete för oss i juryn med tanke på vilka högkompetenta byråer som medverkar, säger Ola Serneke, VD på SEFA som är initiativtagare till skyskrapan.

Högsta kvalitet

– Det är väldigt roligt med ett så massivt internationellt intresse, det betyder mycket för projektet och för staden, säger Olle Lindkvist på Älvstranden Utveckling AB.

– Med så många kompetenta och meriterade deltagare kommer resultatet av tävlingen bli av högsta kvalitet.

 

Över förväntan

I onsdags i förra veckan gick anbudstiden ut för arkitekttävlingen om skyskrapan på Lindholmen på Hisingen. Efter en genomgång av bidragen kan arrangörerna konstatera att resultatet är över förväntan.

 Det här är bättre än vad vi hade kunnat önska och tro. Det här känns stort för oss som känner till vilka de här kontoren är, säger Alban Herlitz, projektutvecklingschef på SEFA.

 

One World Trade Center

Flertalet av de ledande arkitektkontoren i världen har anmält sig till tävlingen. En av de stora internationella byråerna är SOM, som bland annat har ritat nya One World Trade Center samt världens högsta byggnad, Burj Khalifa, i Dubai. Exempel på andra ansedda byråer från utlandet är Cookfox Architects, KPF, Grimshaw Architects, OMA, Buro Ole Scheeren, BIG och Zaha Hadid.

 

58 ska bli fem

– Jag har aldrig tidigare varit med om att det kommit in så många bidrag från så stora internationella aktörer i en svensk tävling, det bäddar för bra kvalitet, säger Göteborgs stadsarkitekt Björn Siesjö.

– Att det har kommit så många ansökningar från ansedda internationella kontor visar på hur stort det här projektet verkligen är.

– I och med att det är så många kompetenta och kända kontor blir det en svår men rolig uppgift för juryn att välja ut endast fem deltagare, säger Claes Larsson, tävlingsansvarig på Sveriges Arkitekter.

 

Sverige står högt i kurs

Skandinavisk design och ingenjörskonst är välrenommerad i hela världen och intresset tyder på att Sverige är ett intressant land att arbeta i.

– Det händer mycket här och vi har en god arbetsmarknad och en bra ekonomi.

– Det är väldigt positivt för svensk arkitektur med input från internationella byråer. De har en annan bakgrund och kommer med andra influenser och kan se på arkitektoniska problem på ett nytt sätt, säger Claes Larsson.

 

Nordiska stornamn

Många av de internationella byråerna har lierat sig med svenska och nordiska kontor. Några av de nordiska byråerna som deltar i tävlingen är Henning Larsen, Wingårdhs, White, Semrén & Månsson, Tham & Videgård och Sandellsandberg.

 

Efter prekvalificering går tävlingen nu in i andra fasen. Nästa steg blir att juryn ska välja ut fem byråer som får fortsätta arbeta och tävla mot varandra.

 

Bakom tävlingen står, förutom Sveriges Arkitekter, initiativtagaren SEFA AB i samråd med Stadsbyggnadskontoret i Göteborg samt det kommunala bolaget Älvstrandens Utveckling AB. Byggnaden kommer att bli 60 våningar och 201 meter hör. Projektet heter Karlvagnsplatsen och innefattar totalt 15 kvarter fyllda av bostäder, kontor, handel och service förutom den spektakulära jätteskrapan.

 

I juryn ingår: Björn Siesjö (Stadsarkitekt GBG kommun), Anders Svensson (Planarkitekt GBG kommun), Olle Lindkvist (Älvstranden Utveckling AB), Staffan Bolminger (Miljöchef Älvstranden Utveckling AB) Ola Serneke, (SEFA), Alban Herlitz (SEFA).

 

 

Lista på samtliga bidrag

 

Företag/Team Land

UFO/PLP ARCHITECTURE, England

ARRHOV FRICK,Sverige

MANUELLE GAUTRAND ARCHITECTURE / EQUATOR, Frankrike / Sverige

SAUERBRUCH HUTTON, Tyskland

IAN SIMPSON ARCHITECTS, England

MAD ARCHITECTS, Kina

VERA ARKITEKTER, Sverige

THAM & VIDEGÅRD ARKITEKTER,  Sverige

ABAKO / HARIRI PONTARINI ARCHITECTS / ERA, Canada / Sverige

ARCHITECTS SEARCH, Holland

UN STUDIO / SEMRÉN & MÅNSSON, Holland / Sverige

BURO OLE SCHEEREN / BORNSTEIN LYCKEFORS, Kina / Sverige

DORTE MANDRUP ARKITEKTER, Danmark

XAVEER DE GEYTER ARCHITECTEN BUREAU/ CONTEKTON ARCHITECTS, Belgien / Sverige

HENN / SANDELLSANDBERG, Tyskland / Sverige

EGG ARKITEKTER, Norge

BOLLES + WILSON / 2BK ARKITEKTER / UNIT, Tyskland / Sverige

ZAHA HADID ARCHITECTS, England

KERSTEN GEERS DAVID VAN SEVEREN / 51N4E /SPRIDD, Belgien / Sverige

JOHANNES NORLANDER ARKITEKTUR / OKIDOKI ARKITEKTER, Sverige

BENTHEM CROUWEL, Holland

BIG ARKITEKTER, Danmark

BAKKALA, Irland

SOUTO DE MOURA, Portugal

GRIMSHAW ARCHITECTS, England

BERG / C.F. MÖLLER ARCHITECTS, Danmark / Sverige

BAUMSCHLAGER EBERLE / KROOK & TJÄDER, Österike / Sverige

COOKFOX / WHITE ARKITEKTER, USA / Sverige

MAISON EDOUARD FRANCOIS / WHITE ARKITEKTER, Frankrike / Sverige

OMA,  Holland

T.R. HAMZA & YEANG / KANOZI ARKITEKTER, Malaysia / Sverige

SOM – SKIDMORE OWINGS & MERRILL / ENTASIS, England / Danmark

MVRDV / BSK ARKITEKTER, Holland / Sverige

NIELS TORP ARKITEKTER,  Norge

KPF – KOHN PEDERSEN FOX / KUB ARCHITECTURE, England / Sverige

EG ARCHITECTS,  Sverige

CHINA ARCHITECTURAL DESIGN GROUP / FOJAB, Kina / Sverige

ALA ARCHITECTS/ A+D, Finland/Sverige

PS ARKITEKTUR, Sverige

HENNING LARSEN ARCHITECTS, Danmark

GENSLER / SWECO, England / Sverige

DINELLJOHANSSON / ROSENBERGS ARKITEKTER, Sverige

JUUL / FROST ARKITEKTER, Danmark

SNÖHÄTTA, Norge

ROSENBERGS ARKITEKTER, Sverige

COOP HIMMELBLAU, Österike

HOK INTERNATIONAL / APERTO / VIDA, USA / Sverige

AREP VILLE / TERRELL, Frankrike

FX FOWLE ARCHITECTS, USA

3XN, Danmark

AKJ ARCHITECTI, Slovenien

NYRÉNS ARKITEKTKONTOR / JDS ARCHITECTS, Belgien / Sverige

SCHMIDT HAMMER LASSEN, Danmark

VANDKUNSTEN, Danmark

WINGÅRDHS ARKITEKTKONTOR, Sverige

NADAAA ARCHITECTS,  USA

 

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...