Aktiva kommuner kan påskynda energibesparingen

av Anders Enquist

– Det finns en mycket stor potential att energieffektivisera offentliga fastigheter i en högre takt. Det som blir genomfört i jämförelse med vad som går att göra är fortfarande en ganska liten del, säger Anders Torsell.

Trögt med stora investeringar

Ett av målen i klimatarbetet är att den offentliga sektorn ska föregå med gott exempel. Kritiker menar dock att aktörerna många gånger sätter krokben för sig själva, då det är svårt att få igenom större investeringar. I förlängningen innebär detta att lönsamma energiåtgärder inte genomförs.
– Transaktionstiden hos kommunerna, med planering och inköp vid investeringar, är lång och besvärlig. Många utredningar slutar som hyllvärmare istället för ett genomfört projekt. Energiåtgärder inom exempelvis fastighetsautomation får stå åt sidan vid brist på investeringsmedel, medan insatser som styrs av direkta lagkrav ges högre prioritet.

Ta det stegvis
För att nå klimatmålen är energieffektiva lokaler avgörande. Idag finns tekniken på marknaden klar att implementeras och branschkunskapen är stor. En lösning är att arbeta stegvis med fastighetsbestånden och succesivt genomföra åtgärder och bygga ut systemen. Det innebär lägre investeringskostnader, men ger stora effekter. Redan första dagen kan åtgärder resultera i insparade energiutgifter och en mindre klimatpåverkan.
– Det viktigaste är att komma igång. Inte minst med att mäta energiåtgången, så att fastighetsägaren får en överblick var de mest kostsamma fastigheterna i beståndet finns. Kommer de offentliga aktörerna så långt, och ser att de under bara ett år kan spara miljonbelopp, borgar det för ett fortsatt arbete där pengar som sparas in på en fastighet kan användas för att hjälpa till med åtgärder i andra fastigheter, säger Anders Torsell.

7 miljarder i minskade energikostnader
Det finns stora ekonomiska vinster att hämta genom att se över driften av fastigheter.  Enligt utredningar som är gjorda på uppdrag av SKL (Sveriges kommuner och Landsting) bör energibesparingar på 25 % vara möjligt att realisera under de närmaste 20 åren. Detta motsvarar ungefär 7 miljarder kronor i minskade energikostnader per år i de offentligt ägda fastigheterna.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...