Hösten 2013 påbörjade Tengbom arbetet med att ta fram ett helt nytt inredningskoncept för Clarion Hotel Amaranten. Projektet innefattade hela entréplanet med lobby, konferenscenter och den nya baren Tap Room, och samtliga 461 hotellrum. Resultatet är sobra, eleganta miljöer som för tankarna till 1960-talets Madison Avenue. Men i modern tolkning och med en touch av både Mick Jagger och Jackie Kennedy.
– Vi har behållit många av hotellets befintliga kvaliteter och förstärkt dem med nya lösningar. Lobbyns originalgolv i trä och kalksten accentueras exempelvis med en matta vi designat med inspiration från en Yves Saint Laurent-klänning från samma tidsepok. Vi har också återfunnit den tre meter breda, fantastiska ljuskronan från när hotellet först öppnade. Idag hänger den över receptionen och sätter tonen för hela miljön, säger Josef Zetterman, inredningsarkitekt på Tengbom.
På hotellrummen, som har fått en elegant atmosfär, är all inredning skräddarsydd. Konceptet som helhet flirtar med sextiotalets material, strukturer och kulörer, men med en twist som andas nutid. Det är detaljerna som sätter karaktären – stor omsorg har lagts på allt från specialritade möbler till ljusdesign för att skapa den varma, exklusiva känslan som finns i rummen.
– Detaljerna har varit superviktiga, både för Clarion och för oss, i hela projektet. Inte minst också i den nya restaurangen i entréplanet, Bland annat har vi designat en barstol i två utföranden, som bidrar till den kontinentala hotellbarskänslan. Och, så klart, även den beryktade ”cocktail-tappen”, säger Linda Wedebrunn, inredningsarkitekt på Tengbom.
Tap Room är en av storsatsningarna på hotellet, med tre kompletta barstationer, hög kapacitet och flexibilitet under dagen. Hit ska alla vilja komma för stämningen och för matupplevelserna signerade stjärnkocken Marcus Samuelsson. Och självklart även för drinkarna – kanske specifikt de som serveras på tap. I baren finns nämligen handgjorda cocktails som serveras på fat, en trend som vuxit fram på den amerikanska barscenen.
– Egentligen är det bara byggnaden och hotellets fasad som är kvar, så vi har gjort en otrolig resa för att ta hotellet till en helt ny nivå. Den nya baren som är unik i Sverige blir pricken över i, säger Erica Lund, hotelldirektör på Clarion Hotel Amaranten.
