Stadsdelen Ursvik växer med två nya kvarter med 148 hyresbostäder. Hittills har här byggts drygt 1 000 bostäder och när stadsdelen är klar om tio år har den 6 000 bostäder av olika slag.
– SKB har en lång tradition av att bygga praktiska och vackra bostäder. Därför har vi ihop med NCC hittat lösningar som ger våra medlemmar bra bostäder med lågt energibehov, bra inomhusklimat och gedigna material, säger Björn Magnusson, teknisk chef på SKB, Stockholms kooperativa bostadsförening.
De fyra husen byggs i två kvarter intill varandra, vilket skapar en stor grön gård i mitten. De består av 58 stycken ettor och tvåor, 44 treor, 37 fyror och åtta femmor, alla med balkong eller terrass.
Bostäderna får bland annat fasader av tegel som är hållbart på flera sätt: tegel står emot väder och vind och kräver minimalt underhåll och jämnar ut kyla och värme, vilket ger bra inomhusklimat.
Energianvändningen blir högst 55 kWh per kvadratmeter och år. Det är närmare 40 procent lägre än vad byggreglerna för energianvändning kräver i denna del av Sverige. Det gynnar både miljön och driftkostnader.
– Under ett år har vi i nära samarbete med SKB jobbat fram åtgärder som ska ge bästa resultat för bostädernas ekonomi, teknik och miljöanpassning, säger Mats Hellberg, affärschef NCC.
2011 sålde NCC Boende 14 000 kvadratmeter mark till SKB där fastigheterna nu byggs.
SKB är en kooperativ hyresrättsförening och bostäderna hyrs ut till medlemmar mot en insats som återbetalas om man flyttar.
NCC:s byggarbete startar i september 2014 och är helt klart i december 2016. De första hyresgästerna kan flytta in redan från februari 2016.
