Dryckestipset: En riktigt bra riesling från en elegant årgång – Win Win 2012

av Boxtoppen

Dryckestipset.

Väluppfostrat, elegant och riktigt bra
Med en fin, mjuk och fräsch syra uppför sig vinet omedelbart väldigt väluppfostrat och elegant, och med lite sötsyrlig sälta och mineralitet i den rena frukten där runda citrustoner, syrliga äpplen, litchie och grapefrukt basar skapas en fin komplexitet.

För den som inte vill gå på det kraftfullare gardet direkt så är det här ett riktigt bra instegsvin som dessutom passar alldeles utmärkt till mat i form av pilgrimsmusslor, sparris, ostron och tigerräkor för att nämna det första som kommer i tanke. Serveringstipset är att hälla upp Win Win nästan iskall i glaset för att sedan låta den luftas samtidigt som den kommer ner i rätt temperatur. Men här får man dock se upp – dels har vinet en bra skjuts i alkoholen som inte märks och dels så går det väldigt fort att avnjutas. Två flaskor är nog att föredra för säkerhets skull.
89 LGP /Livets Goda

Von Winning Win Win Riesling Trocken 2012
Område: Pfalz/Tyskland
Art.nr 79394 / 129 kr

 

==========================

Poänggaranti: Det här tipset är en annons från Livets Goda AB som skickas i samarbete med importören, Intermondi. Dryckestipset har godkänts av Livets Goda och har belönats med minst 80 LGP eller motsvarande internationell standard. Det ger dig som köpare en exklusiv smakgaranti. Vi tipsar bara om drycker vi själva tycker om.

==========================

 

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...