Sundsvalls kommuns fastighetsförvaltning Drakfastigheter etablerar sig i Diös lokaler på Thulegatan 14-16 i centrala Sundsvall. Nu påbörjar fastighetsägaren utvecklingsarbetet av lokalerna till ett modernt kontor för flexibla lösningar. Inflytting är beräknad till mitten av januari 2019.
– Vi är jätteglada över att branschkollegan Drakfastigheter flyttar in i våra lokaler i centrala Sundsvall. Vi har ett gemensamt uppdrag att tillhandahålla lokaler att trivas och utvecklas i, om än på olika marknader. Lokalerna ligger i en vacker och anrik K-märkt fastighet. Nu ser vi fram emot att hälsa våra nya hyresgäster välkomna, säger Anna Dahlgren, förvaltare, Diös.
– Det blir en bra lösning för vår verksamhet i nya kontorslokaler i intilliggande kvarter. Lokalernas flexibla öppna ytor främjar vårt arbetssätt och även hållbart resande med närhet till busshållplats och cykelmöjligheter för vår personal, säger Anna-Karin Ohlsson, tf fastighetschef, Drakfastigheter.
