Allt mer tid i hemmet på grund av coronakrisen ger nu effekt när det gäller eget småhusbyggande. Husföretaget Polhus har märkt av en stor efterfrågeökning under sommaren och de nya reglerna för större attefallshus som börjar gälla 1 augusti väntas påverka positivt.
– Allt fler efterfrågar projekt att sysselsätta sig med i sommar när semester hemma är det som gäller. Det handlar inte bara om ett svenskt fenomen. Trenden är stark även i andra länder där Polhus har sina marknader, som Norge, Danmark och Tyskland, säger Oscar Troedson som är Polhus vd.
Bolaget har gjort en riktig entreprenörsresa. Från att ha köpts upp som ett traditionellt trähusföretag från Dalarna, är det idag tre år senare ett renodlat e-handelsföretag med verksamhet i flera länder. Hittills i år är tillväxten för Polhus 74 % i förhållande till motsvarande period förra året. Särskilt stor var ökningen i juni då försäljningen ökade med 107 % mot fjolårets junimånad.
– Vi kombinerar e-handel med svensk design och bra logistik. De flesta av våra kunder monterar husen själva, men det går självklart även att lägga till hjälp med själva byggandet, berättar Oscar Troedson och fortsätter;
– Nu siktar vi ännu högre och breddar utbudet med uterum och växthus och där vi på sikt vill bli motsvarigheten till IKEA när det gäller hus och trädgård. Vi planerar även för en större expansion i Europa där svenska trähus är mycket populära.
Den 1 augusti i år blir det klartecken för bygglovsfritt uppförande av attefallshus på 30 kvadratmeter, oavsett om det är för bostadsändamål eller som så kallad komplementbyggnad.
– Med de större modellerna av attefallshus skapas nya möjligheter att bygga bort bostadsbristen och med lagändringen ser vi nu att intresset för de här varianterna blir ännu större. Många kunder har tidigare helt enkelt valt de mindre modellerna när de förstått vilka krav som ställts på kunden, säger Oscar Troedson.
Om Polhus
- Bolaget har försäljning i hela norra Europa och är en av Sveriges största leverantörer av attefallshus med en årsomsättning på 120 miljoner kronor.
- Polhus är även ledande när det gäller e-handel inom området mindre trähus.
- Ägare är Oscar Troedson – verksam som vd i bolaget – samt ett antal övriga privata ägare.
- Huvudkontoret ligger i Malmö med produktion och lager i Estland.
