Imtech VS-teknik i Göteborg svarar för projektering och installation av värme och sanitet medan filialen i Växjö står för sprinklerinstallationerna i hela anläggningen. Projekteringen pågår och monteringsarbetet inleds i januari 2015. Projektet kommer att färdigställas i januari 2016. Entreprenadformen är totalentreprenad.
– Goda relationer med beställaren Veidekke och bra referenser från tidigare utförda installationer gjorde att vi fick jobbet, säger Martin Landström, filialchef för Imtech VS-teknik i Göteborg.
På sprinklersidan handlar det om installationer i både kontors- och industribyggnaden. Byggnadsmaterialet, brandskyddet och utrustningen ska väljas och konstrueras enligt FM Globals sprinklerstandarder.
– Det ställer höga krav på projekteringen av sprinkleranläggningen, säger Magnus Edlund, filialchef för Imtech VS-teknik Sprinkler i Växjö.
Målet är en helt skyddad byggnad som resulterar i en ”Highly Protected Risk (HPR)-anläggning.
Byggnaden utförs energimässigt som Green Building.
Anläggningen kommer att bestå av 9 900 kvadratmeter industribyggnad varav cirka 1 700 kvadratmeter entresol och cirka 7 100 kvadratmeter kontor varav 400 kvadratmeter restaurang.
Ordersumman för VS-delen är nästan 11 miljoner kronor och för Sprinkler närmare 8 miljoner kronor.
Rosemount Tank Radar är ett helägt dotterbolag inom den amerikanska koncernen Emerson.
