Mer grönska och fler uteserveringar – så vill svenskarna förvandla stadskärnan

av Admin

I en tid då digitalisering, distansarbete, klimatförändringar och nya konsumtionsmönster förändrar vårt sätt att leva ställs nya krav på stadskärnan. En ny rapport från White Arkitekter visar vad svenskarna saknar mest – där mer grönska (36 %), fler uteserveringar (29 %) och butiker (27 %) hamnar i topp. Endast sju procent tycker att stadskärnan fungerar bra som den är.

Rapporten Den levande staden bygger på en statistiskt säkerställd Novus-undersökning om svenska folkets åsikter, beteende och preferenser i den byggda miljön. Resultaten pekar på att upplevelsevärden – grönska, gemenskap och liv i gaturummet – väger tyngre än exploatering. Endast sju procent önskar se fler bostäder och än färre, fyra procent, ser ett behov av fler kontor i stadskärnan. Mer grönska är också nödvändigt för att göra staden bättre rustad för skyfall och värmeböljor som väntas öka i och med klimatförändringarna.

– När e-handel, distansarbete och ökade levnadskostnader förändrar våra rörelsemönster behöver stadskärnan hitta en ny roll – en plats där fler känner sig hemma, inte bara de som bor eller konsumerar. En resilient kärna rymmer vardagsservice, kultur, grönska och ytor för gemenskap. Det är så vi stärker tilliten och bygger stadens motståndskraft – både socialt och funktionellt, säger Gustav Fornwall, planarkitekt på White Arkitekter.

Resultaten visar på en tydlig preferens för satsningar som stärker helhetsupplevelsen i stadskärnan – gröna oaser, sociala miljöer och levande gator – snarare än projekt som i första hand gynnar enskilda grupper.

– Stadskärnan är vårt gemensamma vardagsrum. Ska den fortsätta vara relevant behöver vi skapa platser där människor vill stanna, mötas och återvända. Det handlar om att kombinera grönska och gemensamma ytor med stadens kultur- och serviceutbud – sådant som stärker identiteten och gör att människor vill komma tillbaka, fortsätter Gustav Fornwall.

Topp fem: Detta vill svenskarna se mer av i stadskärnan
1. Mer grönska och planteringar – 36 %
2. Fler uteserveringar – 29 %
3. Fler butiker – 27 %
4.Bättre parkeringsmöjligheter – 22 %
5. Fler torg med bänkar och utemöbler – 21 %

Om undersökningen
Undersökning har genomförts av Novus på uppdrag av White Arkitekter mellan den 2–12 mars 2025. Den är statistiskt säkerställd och har 1030 respondenter mellan 18–79 år ur Novus Sverigepanel.

FLER ARTIKLAR ATT LÄSA...