Ereim-koncernen har lagt en ny order på SolTech ShingEl motsvarande drygt 2,4 MSEK till sitt bostadsområde Brf Läkeörten i Jönköpingstrakten, och fördjupar samtidigt samarbetet med SolTech Energy.
Genom valet av SolTech ShingEl, som både är en solcell och ett takmaterial i samma produkt, får man mycket kostnadseffektivt två funktioner i samma lösning. ShingEl passar lika bra vid nybyggnation som vid renovering av befintliga tak. Produkten passar alla som vill att solceller ska vara mer än bara energiproduktion, nämligen också taktäckning. Utöver denna order kommer SolTech Energy även jobba tillsammans med Ereim i syfte att utveckla ett nytt miljökoncept för framtida bostadsområden.
Ereims Brf Läkeörten är ett bostadsområde med totalt 29 bostadsrätter i form av radhus och parhus. Området har byggstart under hösten 2018 och samtliga tak beläggs med ShingEl, vilket skapar en estetisk helhet.
SolTech´s VD Frederic Telander kommenterar:
• Vi är mycket glada över ytterligare en order från Ereim, som en uppföljning till den ShingEl order man lade i december 2017 för installation på Brf Skogshöjden. Ereim bygger energieffektiva och hållbara hus och har sedan starten 2010 byggt och sålt över 800 bostäder runt om i Sverige. Att SolTech ShingEl blir en del av denne bostadsutvecklares standardval visar att produkten är attraktiv och ligger helt rätt i tiden.
